jak otworzyć sklep z biżuterią sztuczną w sieci - poradnik

Jak otworzyć sklep z biżuterią sztuczną w Internecie? 5 kroków

Jak otworzyć sklep z biżuterią sztuczną, by Twoja inicjatywa miała szansę na sukces? Biżuteria sztuczna to akcesoria wykonane z nieszlachetnych materiałów, takich jak stal chirurgiczna, plastik, syntetyczne kamienie i szkło. Sprzedaż i promocja tego typu biżuterii różni się od działania sklepów zajmujących się biżuterią szlachetną. Trzeba postawić akcenty na inne kwestie i oczywiście dopiąć wielu formalności. Przeczytaj!

Jak otworzyć sklep z biżuterią sztuczną krok po kroku

Przedstawiamy najważniejsze kwestie zakładania sklepu internetowego. To 5 kroków, ale każdy wymaga sporo pracy i poszerzania wiedzy na własną rękę. Nastaw się również na konieczność współpracy ze specjalistami z zewnątrz.

1 – Stwórz biznesplan i znajdź rzetelnego dostawcę

Przeanalizuj rynek. Czego na nim brakuje, a czego u konkurencji jest już pod dostatkiem? Staraj się zaproponować klientom maksymalnie zróżnicowaną ofertę i np. poza akcesoriami sprzedawać półfabrykaty do biżuterii czy ozdobne szkatułki. Spójrz szerzej na to, do jakiej grupy docelowej kierujesz swój sklep i czym może być ona zainteresowana. Podpowiedź: sztuczna, niedroga biżuteria, jest często wybierana przez osoby kreatywne, które lubią rzeczy nietuzinkowe estetycznie.

Znajdź rzetelnych dostawców biżuterii sztucznej. To niełatwe zadanie. Dostawca powinien przedstawić dowody na bezpieczeństwo swojej biżuterii, użytych barwników i ilości niklu (metal o dużym potencjale alergizującym). Zorientuj się w warunkach współpracy. Wiedząc, ile wykosztuje Cię zaopatrywanie się u wybranego dostawcy, określ marżę korzystną i dla Ciebie, i dla przyszłych klientów. Wtedy będziesz mieć realny obraz możliwości zarobku.

Jako że opracowanie dalekosiężnego, rzeczowego biznesplanu jest trudne, warto skonsultować się z doradcą biznesowym wyspecjalizowanym w sklepach internetowych. Wskaże Ci m.in. czy lepiej będzie dla Ciebie oprzeć sklep na dropshippingu, czy też na własnym magazynie.

2 – Dopełnij formalności

Kolejnym krokiem jest dopełnienie wszystkich formalności prawnych i technicznych. Oto mała checklista.

  • Działalność gospodarcza. Zarejestruj firmę w CEIDG. Możesz to zrobić przez Internet.
  • Zgłoszenie do GUS. Uzyskaj numer REGON i NIP.
  • Regulamin sklepu. Stwórz regulamin sklepu, który określa zasady zawierania umów, płatności, zwrotów, reklamacji i dostaw.
  • Obowiązki informacyjne i polityka prywatności na stronie. Należy również zredagować informację o przetwarzaniu danych osobowych zgodnie z RODO i zapisywaniu plików cookies.
  • Wykupienie domeny zgodną z nazwą sklepu. Dobrze przemyśl decyzję, bo pod tą domeną będziesz wyrabiać markę Twojemu sklepowi.
  • Nawiązanie uregulowanej współpracy z grafikiem. Niech stworzy dla Twojego sklepu logo. Podpiszcie poprawnie skonstruowaną umowę, by grafik nie mógł mieć żadnych roszczeń do opracowanego znaku.

Dobra informacja – od 2023 roku sklepy internetowe, świadczące tylko sprzedaż wysyłkową bez gotówki, nie muszą mieć kasy fiskalnej.

Urzędowe formalności bywają przytłaczające, ale nie zrażaj się. Przez proces zakładania działalności pokieruje Cię biznesowy doradca. Wszelkie niezbędne informacje znajdziesz ponadto na stronie Urzędu Skarbowego oraz CEIDG.

3 – Stwórz dopracowany sklep

Czas przenieść swój sklep do internetowej rzeczywistości. Najłatwiej założyć sklep na gotowej platformie, takiej jak PrestaShop, Shoper, Shopify lub WooCommerce. Platformy dysponują intuicyjnymi rozwiązaniami, przy których nie trzeba już wiele kombinować od strony technicznej. Łatwo zintegrujesz ze sklepem bramki płatności, maile do kontaktu, a dodawanie produktów będzie szło bez problemu.

Przyłóż się do oprawy graficznej Twojego sklepu. Strona powinna wyglądać na dopracowaną w stu procentach. Wszelkie niedoróbki graficzne niszczą wiarygodność. Nic dziwnego, bo dzisiaj nie brakuje oszustów zakładających nieistniejące sklepy.

Założenie sklepu to nie wszystko. Trzeba jeszcze zoptymalizować go pod kątem wyszukiwarek. Bez optymalizacji nawet najlepiej zaopatrzony sklep nie będzie wyświetlał się w Google, a więc i klienci do niego nie dotrą. Optymalizacją sklepów zajmują się agencje interaktywne i freelancerzy. Współpraca z nimi kosztuje, ale kilkukrotnie zwraca się w dłuższej perspektywie. Nawiąż współpracę w celu optymalizacji jak najszybciej, zanim zmusi Cię do tego brak przychodów.

4 – Zamieść przekonujące treści

Biżuteria sztuczna potrzebuje dobrej otoczki sprzedającej. To nie jest towar luksusowy, któremu klienci z miejsca ufają. By przekonać odwiedzających do zakupu, musisz stworzyć:

  • rzetelne opisy produktów zawierające wszystkie najważniejsze parametry – wymiary, skład metali, specyfika kamieni, certyfikaty bezpieczeństwa.
  • korzystne zdjęcia, na których biżuteria będzie prezentowała się luksusowo – to nie takie proste, bo sztuczna biżuteria rzadko jest wykonana naprawdę doskonale.
  • bloga firmowego, pełnego artykułów poradnikowych dotyczących biżuterii – udostępnianie światu rzetelnych treści pomaga zbudować zaufanie do sklepu.

Sklep internetowy potrzebuje dużo dobrej treści, by sprzedawać. Realizacje najlepiej poświęcić profesjonalnym copywriterom i content marketerom z agencji interaktywnej zajmującej się optymalizowaniem Twojego sklepu (poprzedni punkt).

5 – Zaangażuj się w mediach społecznościowych

W dzisiejszych czasach to, czego nie ma w mediach społecznościowych… nie istnieje. W sensie metaforycznym, ale i dosłonym – nie istnieje w świadomości potencjalnych klientów. Dlatego, równocześnie z uruchamianiem sklepu, załóż Instagrama i Facebooka dla marki. Na profilach publikuj informacje o nowościach i promocjach. Zainwestuj także w reklamy na portalach, żeby docierać do klientów także tymi kanałami.

Podsumowanie

Jak otworzyć sklep z biżuterią sztuczną i nie polec na bardzo konkurencyjnym rynku? Biznesplan, rzetelność, dopracowanie sklepu od strony technicznej, solidnie napisane treści i marketing. Do kompletu szereg formalności – stała bolączka biznesów wszelkiego rodzaju.

Chociaż zakładanie internetowego sklepu wciąż wielu (nieobeznanym) osobom wydaje się łatwym sposobem na biznes, to niewiele prostsze od zakładania sklepu stacjonarnego. Jeżeli jednak pójdziesz za tymi wskazówkami i nie będziesz unikał specjalistów znających się na e-commerce, sklep będzie przez lata dowoził zyski.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *