biznes na wsi może wykorzystywać jej atuty

Jak znaleźć pomysł na biznes na wsi? 7 ciekawych możliwości

Coraz więcej osób szuka dziś odpoczynku od miejskiego zgiełku i przenosi się na wieś. W podobną stronę podąża również część firm. Biznes na wsi to niższe koszty działalności, a często również mniejsza konkurencja. Do tego taka lokalizacja umożliwia prowadzenie działalności związanej ze zwierzętami, roślinami czy lokalnymi tradycjami. W mieście to zwykle niemożliwe.

Ty też możesz spróbować swoich sił w biznesie na wsi. Jeśli trafisz w niszę, to może być inwestycja Twojego życia. Pierwszym krokiem będzie jednak odpowiedni pomysł. Poznaj siedem propozycji, które idealnie nadają się na rozpoczęcie działalności poza miastem.

Ciekawy pomysł na biznes na wsi – sprawdzone propozycje

Zanim zdecydujesz się na biznes na wsi, powinieneś przeprowadzić analizę rynku. To ona podpowie Ci, czego brakuje w okolicy, a może w całym kraju? Firma, która działa na wsi, nie musi bowiem wcale ograniczać się do lokalnego rynku.

1 Sklep internetowy

Biznesem, który może działać nawet w skali globalnej i mieć siedzibę w małej miejscowości, z pewnością jest sklep internetowy. Branża e-commerce rozwija się w Polsce świetnie. Grupa potencjalnych klientów jest naprawdę szeroka. Według “Raportu e-commerce 2022”, który przygotowała firma badawcza Gemius, odsetek internautów kupujących w sieci ustabilizował się na poziomie 77 procent. Przy ogólnej liczbie użytkowników internetu w kraju szacowanej na 30 milionów, w sieci kupuje więc ponad 23 miliony Polaków.

Dzięki tańszym kosztom wynajmu czy mediów wieś może być więc znakomitą lokalizacją dla sklepu internetowego. Warto tylko wybrać miejscowość dobrze skomunikowaną, co ułatwi terminowe dostawy.

Co sprzedawać w internecie? Pomysłów jest tyle, ile sklepów. Możesz spróbować wykorzystać potencjał miejsca, w którym otwierasz działalność. Na wsi łatwiej na przykład o produkty ekologiczne. Jeśli nie jesteś pewny swojego wyboru, zasięgnij opinii specjalisty i skorzystaj z konsultacji biznesowych na https://www.marcinosman.pl/konsultacje-biznesowe/.

2 Usługi, których brakuje w okolicy – od myjni do fryzjera

Pomysł na biznes na wsi może się pojawić zupełnie spontanicznie. Zastanów się, czego w okolicy najbardziej brakuje, po jakie usługi Twoi sąsiedzi muszą jeździć do miasta bądź odległych miejscowości.

To pozwoli Ci zlokalizować niszę, w której warto spróbować swoich sił. Jakie usługi warto otworzyć na wsi?

  • zakład fryzjerski,
  • usługi kosmetyczne,
  • firma remontowo-budowlana lub skład budowlany,
  • czyszczenie kanalizacji i ścieków,
  • stacja kontroli pojazdów,
  • myjnia samochodowa.

Jeśli nie jesteś specjalistą w którejś z tych branż, otworzenie punktu usługowego będzie wiązać się z zatrudnieniem pracownika. To może być problem na początkowym etapie. Może jednak znajdziesz jakiegoś fachowca – fryzjera, mechanika czy budowlańca – który wejdzie z Tobą w spółkę? Wówczas on zajmie się usługami, a Ty spożytkujesz siły na sprawy organizacyjne i formalne, dbając też o promocję Waszej działalności.

agroturystyka to ciekawy pomysł na biznes na wsi
W gospodarstwie agroturystycznym nie może zabraknąć zwierząt

3 Agroturystyka

Wieś cały czas kojarzy się z łanami zbóż, zwierzętami gospodarskimi i spędzaniem czasu na świeżym powietrzu. Możesz wykorzystać te skojarzenia, tym bardziej że tradycyjnych gospodarstw w Polsce jest coraz mniej. Agroturystyka to oferta, którą będziesz w stanie zainteresować zwłaszcza rodziny z dziećmi.

Możesz otworzyć tradycyjne gospodarstwo agroturystyczne lub zdecydować się na bardziej nowoczesną działalność. W tym pierwszym przypadku warto przygotować gościom nie tylko nocleg, ale i atrakcje. Z pewnością docenią czas spędzony ze zwierzętami takimi jak osiołki, kucyki czy owce. Zadbaj o miejsce na rozpalenie ogniska oraz grządki ze świeżymi warzywami. Nowoczesne wersje agroturystyki to na przykład kemping, mini zoo lub park tematyczny na świeżym powietrzu.

Otworzenie agroturystyki jest szczególnie łatwe, gdy jesteś rolnikiem. Kiedy posiadasz grunty rolnicze i odprowadzasz składki do KRUS-u, możesz prowadzić działalność nierejestrowaną. Każdy może z kolei starać się o dofinansowania z Unii Europejskiej. Więcej o rozkręcaniu biznesu dowiesz się z artykułu na https://www.powerhost.pl/jak-rozkrecic-biznes-w-internecie.

4 Uprawa kwiatów lub roślin ozdobnych

Biznes na wsi może także koncentrować się wyłącznie na roślinach. Jeśli posiadasz kawałek gruntu, najlepiej z dala od ruchliwej drogi, możesz przeznaczyć go pod uprawę. Dochodowym biznesem mogą się okazać zwłaszcza kwiaty lub rośliny ozdobne.

Te pierwsze można sprzedawać w formie ciętej, a także podpisać umowę na dostawę z pobliską kwiaciarnią. Ciekawe gatunki roślin można również sprzedawać w formie sadzonek. Wtedy Twoja działalność przyjmie formę szkółki roślin. Popularność sadów i ogrodów cały czas jest duża, a rosnąca inflacja jeszcze zachęca do własnych upraw.

Możesz postawić nawet na bardziej egzotyczne rośliny. Wtedy potrzebna będzie Ci jednak najpewniej szklarnia. Przy niewielkich rozmiarach, poniżej 35 metrów kwadratowych, nie potrzeba nawet pozwolenia na budowę. Wystarczy zgłoszenie w odpowiednim urzędzie.

5 Wyroby regionalne i tradycyjne

Na wsi łatwiej pielęgnować tradycję. Lokalne zwyczaje często owocują charakterystycznymi wyrobami. Jeśli mieszkasz właśnie w takiej okolicy, świetnym pomysłem może być ich wytwarzanie i sprzedaż.

Tradycyjne produkty związane z Twoim regionem mogą należeć do różnych kategorii. Często jest to na przykład rękodzieło. Najpopularniejsze pozostaje jednak lokalne jedzenie. Jeśli będziesz przestrzegać tradycyjnej receptury, Twoje przetwory, wędliny czy alkohole mogą podbić gusta klientów nie tylko w najbliższej okolicy.

Warto zdecydować się na podkreślenie lokalności produktów i umieścić w ich nazwie przymiotniki związane z regionem. Taki zabieg może również umożliwić otrzymanie dotacji na działalność. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że część produktów regionalnych to nazwy zastrzeżone dla tradycyjnych producentów. Tak chroniona jest na przykład kiełbasa lisiecka, bryndza podhalańska czy jabłka łąckie.

biznes na wsi może wiązać się z prowadzeniem punktu gastronomicznego
Punkt gastronomiczny na wsi może oferować tradycyjną kuchnię, a także popularne potrawy

6 Punkt gastronomiczny

Na wsi znacznie trudniej zjeść coś poza domem niż w mieście. Dotyczy to zwłaszcza miejsc otwartych wieczorami oraz w weekendy. Szukają ich przede wszystkim młodzi ludzie, ale przy odpowiednio skrojonej ofercie nie powinieneś narzekać również na brak starszych klientów.

Punkt gastronomiczny na wsi może serwować regionalne potrawy lub wykorzystywać bardziej “uniwersalne” fast foody: burgery, kebaby czy pizzę. Taki biznes na wsi będzie się opłacać zwłaszcza wtedy, gdy miejscowość jest położona przy ruchliwej trasie.

Szansą na zdobycie dodatkowych klientów będzie również oferowanie jedzenia na dowóz. Jeśli nie chcesz ryzykować otwierania biznesu od podstaw, możesz zdecydować się na sprawdzone wzory i otworzyć franczyzę znanej sieci. Popularna marka może pomóc w szybszym zyskaniu klientów.

7 Dom weselny

Taki biznes na wsi może okazać się bardzo dochodowy, ale potrzeba do niego sporego wkładu własnego. Zależność jest prosta – potrzebny jest odpowiedni lokal. Dom weselny najczęściej trzeba budować od podstaw. Oprócz sal tanecznych oraz kuchni na etapie budowy warto pomyśleć o miejscach noclegowych. Mogą z nich korzystać weselni goście, ale to również szansa na zarobek poza weekendami.

Jeśli dysponujesz odpowiednimi środkami, dom weselny najprawdopodobniej będzie zapewniać Ci regularne dochody. Wesela odbywają się przecież niemal przez cały rok. W takich budynkach można zresztą organizować również inne imprezy okolicznościowe: rocznice, urodziny, zabawy taneczne itp.

Sekretem sukcesu będzie odpowiednia promocja działalności. Pomocna może być atrakcyjna lokalizacja. Warto czymś się wyróżniać – może to być element architektury lub dodatkowa atrakcja. Ciekawym pomysłem będzie też współpraca z lokalnym zespołem muzycznym czy DJ-em i oferowanie usług w pakiecie.

Podsumowanie: biznes na wsi może się opłacać!

Biznes na wsi nie musi mieć żadnych kompleksów wobec firm, które działają w miastach. Co więcej, odpowiednie wykorzystanie takiej lokalizacji może uczynić z niej atut. Na wsi łatwiej znaleźć niszę na otwarcie własnej placówki usługowej. Mniejsza konkurencja panuje także wśród punktów gastronomicznych oraz domów weselnych.

Uniwersalnym pomysłem na biznes na wsi może być sklep internetowy. W tym przypadku lokalizacja nie ma znaczenia. Odpowiednie narzędzia e commerce pomogą Ci dotrzeć do klientów na całym świecie, a na wsi prowadzenie działalności będzie tańsze.

W biznesie możesz wykorzystać również inne atuty wsi: świeże powietrze, dużo przestrzeni i lokalne tradycje. Dzięki nim możesz otworzyć działalność agroturystyczną, zacząć uprawę roślin ozdobnych czy sprzedaż regionalnych produktów. Do wielu biznesów na wsi możesz otrzymać dotacje. Takie inwestycje naprawdę mogą się opłacać!

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *