sprawdzanie sklepu internetowego

Jak sprawdzić sklep internetowy? Tak zweryfikujesz jego wiarygodność

Zakupy w sklepach internetowych to wygoda, dostęp do większej liczby towarów, a bardzo często również niższa cena. Atutów jest więcej, w związku z tym liczba klientów rośnie. Czasami jednak zakupy online mogą być źródłem problemów. Masz podejrzenia co do oferty sklepu? Zanim klikniesz przycisk “płacę”, zobacz, jak sprawdzić sklep internetowy – jego legalność i wiarygodność. Nie daj się naciągnąć nieuczciwym sprzedawcom!

Zweryfikuj dane rejestrowe

Każdy legalnie prowadzony sklep internetowy, poza bardzo małymi sklepami z rękodziełem, powinien być zarejestrowany jako działalność gospodarcza. Może działać jako spółka lub jednoosobowa działalność gospodarcza.

Na stronach sklepów uczciwych sprzedawców znajdują się więc dane rejestrowe. Najważniejszy jest NIP. Dzięki niemu każdą spółkę kapitałową można znaleźć w KRS, czyli Krajowym rejestrze Sądowym. Z kolei JDG i inne rodzaje spółek można zweryfikować w CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do sklepu internetowego, zadaj sobie ten trud – będziesz mieć pewność, że sklep działa legalnie.

Przeczytaj regulamin

Każdy sklep internetowy musi posiadać regulamin, który powinien być udostępniony na stronie. Czasami może być określony jako “Warunki zakupów”. Powinien być tam opisany proces realizacji zamówienia – czas dostawy czy formy płatności, a także warunki odstąpienia od umowy. W regulaminie powinny być też podane dane firmy – te same, co w innych miejscach.

Do tego, zgodnie z przepisami RODO, na stronie powinny być też podane sposoby przetwarzania danych osobowych. Wzorem pod tym względem mogą być informacje umieszczone w sklepie https://megaoutdoor.pl/.

Jeśli w sklepie, który odwiedzasz, coś się nie zgadza lub podanych informacji nie ma, lepiej zrezygnować z zakupów. Nie musisz czytać całego regulaminu, ale choć przeskanuj go w poszukiwaniu powyższych elementów.

Poznaj opinie o sklepie

Opinie o sklepie zdecydowanie zwiększają jego wiarygodność. Można sprawdzić je w kilku miejscach. Pierwszym jest oczywiście sam sklep i komentarze pod produktami – ale tam nieuczciwy sprzedawca może je zmanipulować.

A zatem – jak sprawdzić sklep internetowy? Wejdź na jego profile w mediach społecznościowych, zwłaszcza na Facebooku. Tam też możesz znaleźć opinie o sklepie oraz komentarze pod postami. Poza tym zerknij również na wizytówkę sklepu w Google. Do tego dochodzą serwisy porównujące sklepy internetowe, takie jak Opineo.pl czy Ceneo.pl.

Zwróć też uwagę na daty zamieszczania opinii. Czasami może się okazać, że pojawiły się wcześniej niż… sklep rozpoczął działalność. Jeśli w krótkim czasie po rozpoczęciu działalności sklepu pozytywnych opinii jest mnóstwo, również może być to sygnał ostrzegawczy. Podobnie jak zupełny brak opinii.

Upewnij się co do sposobów płatności

Jak wspominaliśmy, podstawowe informacje o metodach płatności powinny znaleźć się w regulaminie. Zweryfikuj jednak w praktyce, jakie możliwości oferuje sklep. Jeśli jest ich zbyt mało, a jedyną opcją jest bezpośredni przelew na konto, lepiej zrezygnować z zakupów. Takie płatności trudno odzyskać.

Dobre sklepy internetowe oferują dziś możliwość skorzystania z różnych systemów e-płatności, takie jak BLIK czy płatność kartą. Powinna być też możliwość płatności za pobraniem, co jest najbezpieczniejszą opcją, jeśli masz jakiekolwiek podejrzenia.

Porównaj ceny

Zaskakująco niskie ceny bardzo często są sposobem, w jaki nieuczciwi sprzedawcy przyciągają klientów. Oczywiście każdy chciałby skorzystać z promocji i kupić taniej, ale zawsze są granice opłacalności. Poza tym zazwyczaj bardzo korzystne promocje dotyczą pojedynczego produktu czy kategorii. Jeśli najnowsze towary lub cały asortyment sklepu są bardzo mocno przecenione, to powinno obudzić Twoją czujność.

Podsumowanie: jak sprawdzić sklep internetowy?

Weryfikację sklepu internetowego rozpocznij od sprawdzenia danych rejestrowych. Przeczytaj też regulamin i poznaj opinie o sklepie. Do tego upewnij się, czy sklep oferuje zróżnicowane metody płatności i zwróć uwagę, czy ceny nie są zastanawiająco niskie. Kiedy będziesz wiedzieć, jak sprawdzić sklep internetowy, unikniesz oszustów.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *